Andragogika
Bakalářské prezenční studium
Sdružený studijní program maior a minor v prezenční formě studia (pouze v kombinaci s programem Sociologie), délka studia: 3 roky
Charakteristika studia
Prezenční bakalářské studium programu Andragogika směřuje k pochopení aktuálních jevů a procesů týkajících se výchovy a vzdělávání dospělých. Studium je zaměřeno na teoretické i praktické problémy při orientaci člověka v procesech sociální změny, zejména na mobilizaci lidského kapitálu a jeho zdrojů. Studium je ukončeno bakalářskou státní závěrečnou zkouškou a u diplomové varianty obhajobou bakalářské diplomové práce.
Profil a uplatnění absolventa
Absolvent je vybaven základními teoretickými znalostmi v andragogice, psychologie a teorie managementu vzdělávání, a dále teoretickými znalostmi a praktickými dovednostmi z aplikovaných disciplín těchto vědních oborů, jejichž zvládnutí má bezprostřední vliv na kvalitu výkonu práce při mobilizaci lidských zdrojů, zejména v rámci celoživotního učení a vzdělávání. Důraz je v průběhu studia kladen i na schopnost absolventa pokračovat v sebevzdělávání, rozvíjení odborných znalostí, schopností a dovedností. Absolvent umí efektivně využívat osobních a osobnostních zdrojů a účinně je také regenerovat. Je připraven pro kvalifikovaný výkon profesí v oblasti vzdělávání zaměstnanců v hospodářských organizacích, ve státní správě, samosprávě i v nestátních organizacích a na poli komunitního vzdělávání.
Cílem studia je poskytnutí kompetencí pro kvalifikovaný výkon profesí v rámci akčního pole andragogiky ve státní správě, samosprávě a nestátních organizacích a v hospodářských institucích. Tyto kompetence mají základ v teoretických znalostech ze vztažných věd andragogiky, andragogiky chápané jako teorie vzdělávání dospělých a v praktických dovednostech v oblasti mobilizace lidských zdrojů, zejména v oblasti výchovy a vzdělávání dospělých.
Struktura studijního plánu je dostupná po přihlášení do systému STAG.
Požadavky přijímací zkoušky
SPF – Test předpokladů ke studiu s důrazem na orientaci v kulturní oblasti a humanitních a sociálně-vědných disciplínách
Další informace o programu poskytuje:
Mgr. Vít Dočekal, Ph.D., tel.: 585 633 358, e-mail: vit.docekal@upol.cz
Navazující magisterské prezenční studium
Samostatný studijní program anebo studijní program maior a minor Andragogika v prezenční formě studia (pouze v kombinaci s programem Sociologie nebo Kulturní antropologie), délka studia: 2 roky
Charakteristika studia
Navazující magisterské studijního programu Andragogika v návaznosti na bakalářské studium prohlubuje teoretické poznání z oblasti výchovy a vzdělávání dospělých a opěrných disciplín. Studijní program Andragogika výrazně vychází z interdisciplinárního pojetí integrální andragogiky, které je svým vývojem výrazně spjato s olomouckým pojetím oboru, jako vědy o mobilizaci lidského potenciálu, vycházejíc z konstatování Émile Durkheima, že „výchova je neobyčejně sociální věc ve svých zdrojích jako ve svých funkcích“, a to v oblastech vzdělávání dospělých, péče o dospělé v problémových uzlech jejich životní dráhy a jejich socializaci. V tomto pojetí je vzdělávání dospělých chápáno nikoliv jako samostatný předmět andragogiky, ale jako jeden z nosných nástrojů sociální intervence. Vlivem své interdisciplinarity obohacuje andragogika své kurikulární jádro o poznatky opěrných disciplín, jako je teorie výchovy, didaktika, filozofie, sociologie, psychologie či právo.
Profil a uplatnění absolventa
Absolvent studijního programu Andragogika je profilován do oblasti výchovy, vzdělávání a péče směřující k rozvoji člověka v oblasti profesní, sociální, kulturní a celoživotního vzdělávání. Ať se jedná o identifikaci vzdělávacích potřeb, cílů vzdělávání, vzdělávacích programů, vzdělávacích prostředků, vlastní realizace a evaluace vzdělávání. Absolventi studijního programu Andragogika nacházejí uplatnění v oblasti řízení lidských zdrojů, poradenství, vzdělávání a rozvoji dospělých či v oblastech kulturního života společnosti. Orientují se také v oblastech spojených se sociální politikou a sociální prací. Vazba na studijní program Sociologie nabízí uplatnění v oblasti výzkumu (zaměřených např. na lidské zdroje v organizacích) či ve spolupráci s veřejnou správou a samosprávou. Spojení studijního programu se studijním programem Kulturní antropologie nabízí studentům možnosti uplatnění v oblasti práce v kulturních centrech, práce s menšinami, apod. Profil absolventa tak poskytuje absolventům výhodu širokých možností uplatnění v oblastech společenské praxe.
Cílem studia je rozvinout schopnost kritického myšlení v široké oblasti edukace jako souhrnu výchovy a vzdělávání dospělých, představení kontextu studia a jeho navázání na konkrétní aplikace (řízení lidských zdrojů, sociální politika, teorie organizace a vzdělávání dospělých). Cíl studia svým směřováním k obecnosti a teoretickému zastřešení navazuje na cíle studia bakalářského.
Struktura studijního plánu je dostupná po přihlášení do systému STAG.
Požadavky přijímací zkoušky
UP – Ústní pohovor – otázky z oboru, na který se uchazeč hlásí, a rozprava nad dosavadním a budoucím odborným zaměřením uchazeče. Rozprava proběhne na základě písemného projektu budoucí diplomové práce (lze využít text bakalářské práce, resp. jiné odborné práce). Písemný projekt v rozsahu 3 stran předloží uchazeč přímo u zkoušky. V případě, že se uchazeč hlásí na jiný studijní program, než byl studijní program jeho bakalářského studia, resp. se hlásí na FF UP z jiné fakulty či vysoké školy, doloží u pohovoru kromě projektu i diploma supplement absolvovaného bakalářského studia.
Další informace o programu poskytuje:
doc. Mgr. Miroslav Dopita, Ph.D., tel.: 585 633 407, e-mail: miroslav.dopita@upol.cz